Overslaan en naar de inhoud gaan
Home
Ondersteuning voor vakantiemakers

Search

Mobile menu expand icon MenuSluiten
Desktop menu expand icon Bekijk de categorieënSluit de categorieën
  • Thema’s en projecten

    Thema’s en projecten

    • Vlaanderen Erfgoedbeleving
      • Erfgoed zoekt toekomst
      • Vlaamse Meesters
      • Kastelen en tuinen
      • Religieus Erfgoed
      • 100 jaar Groote Oorlog
      • Stedelijk erfgoed
    • Vlaanderen Natuurlijk
      • Vlaamse parken
      • Recreatief wandelen
    • Culinair Vlaanderen
      • Vlaamse producten
      • Belgische biercultuur
      • Smaakhaven
    • Vlaanderen Fietsland
      • Cycling in Flanders
      • Recreatief fietsen
    • Congressen en events
      • Congressen
      • EventFlanders
    • Iedereen Verdient Vakantie
    • Gastvrijheid
      • Jongeren
      • Toegankelijkheid
      • Familievriendelijkheid
  • Tools en ondersteuning

    Tools en ondersteuning

    • Toolkit
    • Activiteiten & opleidingen
    • Open data
  • Cijfers en onderzoek

    Cijfers en onderzoek

    • Onderzoeksthema's
      • Ambassadeursonderzoek
      • Bewonersonderzoeken
      • De recreatieve toerist
      • Economie en toerisme
      • Congressen en events
      • Overzicht 2020 en lange termijn trend
      • Reputatieonderzoek
      • Trends in toerisme
      • Vlaamse Meesters
    • Toeristische barometers
      • Bezoekersbarometer
      • Logiesbarometer
      • Bestemmingsbarometer
    • Cijfers
      • Logiesaanbod
      • Overnachtingen en aankomsten
  • Erkenningen en subsidies

    Erkenningen en subsidies

    • Labels
      • Toegankelijkheidslabel
      • Green Key
      • Blue flag
    • Erkenningen
      • Erkenning als toeristisch logies
      • Erkenning als sociaal-toeristische vereniging
    • Subsidies
      • Relance-oproepen
      • Subsidies voor logies
      • Subsidies voor jeugdverblijven (Toerisme voor Allen)
      • Impulsprogramma 'Iedereen verdient vakantie'
      • Vlaams Stimulusprogramma
      • Subsidies voor sociaal-toeristische verenigingen
      • Hefboomprojecten
  • Wetgeving en decreten

    Wetgeving en decreten

    • Logiesdecreet
      • Je logies aanmelden
      • Basisnormen van het logiesdecreet
      • Basisregister Vlaams logiesaanbod
      • Overnachtingsgegevens doorgeven als jeugdverblijf’
      • Brandveiligheidsnormen logies
    • Decreet Iedereen verdient vakantie
  • Home
  • Nieuws
  • Publicaties
  • Over ons
    • Visie en strategie
    • Beleid
    • Partners
    • Branding
    • Organogram
    • Overeenkomsten
    • Jaarverslagen
    • Vacatures
    • Pers en media
    • Contact
  • Voor vakantiegangers

Nieuw toeristisch netwerk: de Kastelen van de Schelde

10 september 2022
Scheldevallei
Bornem - kastelen van de schelde

Jouw contactpersoon

Hilde Thys
Coach Ontwikkelingsinstrumenten
+32 2 504 03 75
+32 479 66 05 95
Stuur een e-mail

Kruimelpad

  1. Home
  2. Nieuws
  3. Nieuw toeristisch netwerk: de Kastelen van de Schelde
Van het Gravensteen in Gent tot Het Steen in Antwerpen ontpopt een netwerk van kastelen zich als nieuwe toeristische topper in de Scheldevallei: de Kastelen van de Schelde. Toeristen uit Vlaanderen en het buitenland zullen hiermee nog meer hun weg vinden naar de Schelde, zijn idyllische dorpen, bijzondere erfgoed en zijn unieke slikken, schorren en overstromingsgebieden.

De Kastelen van de Schelde werd afgelopen zaterdag feestelijk geopend in Kasteel Marnix de Sainte Aldegonde in Bornem door Vlaams minister van Toerisme Zuhal Demir. Zij zorgde immers samen met Toerisme Vlaanderen mee voor de realisatie van het nieuwe toeristische netwerk.

 

Met het netwerk Kastelen van de Schelde groeien de prachtige historische sites in de Scheldevallei uit tot sterke toeristische producten die heel de regio op een hoger niveau tillen. We investeerden met Vlaanderen met volle overtuiging 4.4 miljoen euro in het project. Dit bedrag werd bovendien met nog 3 miljoen euro verhoogd door andere partners. Dergelijk groot project in goede banen leiden is geen evidentie. De constructieve samenwerking tussen de vele partners zorgde voor een indrukwekkend resultaat. En die samenwerking zal een stevig verankerd vervolg krijgen in het netwerk Kastelen van de Schelde.

Zuhal Demir

Zuhal Demir

Vlaams minister van Toerisme

Na de investeringen dient zich immers een nieuwe uitdaging aan: de exploitatie tot een echt succesverhaal uitbouwen. De voorbije maanden zijn alvast veelbelovend voor de toekomst. Veel bezoekers vonden hun weg naar de reeds geopende sites kasteel d’Ursel, de Lakenhalle in Dendermonde en het slot van Laarne, ook dankzij de extra beleving in de vorm van movieguides, escape games, vernieuwde tentoonstellingen...

Maar de tomeloze ambitie van de kastelen blijkt ook uit de vele initiatieven die ze nemen: bijzondere tentoonstellingen, gezellige zomerbars, unieke concerten, nieuwe gidstochten… De minister hoopt alvast dat die ambitie inspirerend werkt voor de pas geopende site kasteel Marnix de Sainte Aldegonde in Bornem en voor het kasteel Wissekerke/museum Vilain XIIII waar momenteel de laatste hand wordt gelegd aan de herinrichting.

Ambitieus project als onderdeel van kandidatuur Nationaal Park

Ook de inbedding van de kastelen in de Scheldevallei biedt kansen voor een bijzondere toekomst. Hun locatie aan de Schelde is natuurlijk geen toeval. Deze strategische en economische belangrijke rivier oefent sinds mensenheugenis een grote aantrekkingskracht uit. Talrijke kastelen en burchten werden verrezen aan de oevers ter verdediging van de welvarende regio. En toen ze hun militaire functie verloren, werden ze omgebouwd tot hoven van "plaisanterie": comfortabele zomerverblijven met grote tuinen en parken voor de rijksten. De adel en begoede burgers kwamen in de uitzonderlijke natuur rond de Schelde wandelen, jagen en feesten.

Antwerps gedeputeerde Jan De Haes (N-VA): “We moeten eerlijk zijn, 40 jaar geleden was de Schelde een stroom zonder leven. De natuur stond onder grote druk. Gelukkig hebben we dit tij de voorbije 40 jaar kunnen keren. De natuurkwaliteit kende, mee onder impuls van het Sigmaplan, een revival. Het areaal aan natuurgebied is sterk uitgebreid, de robuustheid van de gebieden is toegenomen en er is voor meer verbinding gezorgd. Met als aangenaam gevolg meer fietsers, wandelaars, vogelkijkers, natuurfotografen, sporters… Het toerisme in de Scheldevallei wint aan belang. Met de ontsluiting van waardevol erfgoed zoals de kastelen, verstevigen we niet alleen dit toeristisch potentieel, maar ook de draagkracht van deze wondermooie regio. We willen op dit spoor verder gaan en daarom hebben we de ambitie om een Nationaal Park Scheldevallei te creëren."

Die kandidatuur is een logische uitloper van het gebiedsgerichte project Rivierpark Scheldevallei en uitgewerkt in de schoot van Regionaal Landschap Schelde-Durme. Deze landschapsvereniging coördineert vele projecten rond natuur, landschap, toerisme en erfgoed. Ook het kastelenproject werd succesvol door hen uitgewerkt.  

“Een regionaal landschap bouwt dagelijks aan een duurzaam landschap dat klaar is voor de uitdagingen van morgen. Trage wegen, kleine landschapselementen, het stiltegebied Hingene met haar stiltewandelingen, de natuurbelevingspaden, het Plan Otter, vleermuizenproject… maar dus ook de Kastelen van de Schelde, het zijn allemaal puzzelstukken van een groter geheel. Vanuit een integrale en  gebiedsgerichte visie bouwen we aan een kwalitatieve verwevenheid tussen natuur, landschap, erfgoed en recreatie voor zowel onze inwoners als de bezoekers. We zien de kastelen in dit verhaal als unieke toegangspoorten tot de omliggende prachtige natuur. We blijven daarom ook verder inzetten op een sterke inbedding in de nabije en ruimere omgeving”, vertelt Riet Gillis, Oost-Vlaams gedeputeerde en voorzitter van Regionaal Landschap Schelde-Durme.

Opening netwerk in kasteel Marnix de Sainte Aldegonde

De officiële opening van het netwerk Kastelen van de Schelde vond plaats in kasteel Marnix de Sainte Aldegonde waar ook tal van realisaties gebeurden. De tentoonstelling over de familie de Marnix werd in een nieuw kleedje gestoken. Er kwam een extra ruimte voor de indrukwekkende collectie van Breugel gravures. Boven de stallen met het schitterende koetsenmuseum, is een prachtig onthaal- en belevingscentrum gekomen na grondige verbouwingen. De kasteeldreef wordt op het eigenste moment nog volledig vernieuwd.

Burgemeester Greet de Bruyn is dan ook terecht trots: “Bornem is een bruisend centrum waar geschiedenis, cultuur en natuurrecreatie met elkaar in dialoog treden. We liggen pal in het hart van het hopelijk toekomstig Nationaal Park. Naast wonderlijke natuur hebben we 2 unieke kastelen en een wondermooie abdij. We mogen hier als Bornemaars zeker en vast fier op zijn. Vanuit de gemeente hebben we de renovatie van de abdij op ons genomen. We maakten hierbij de link met het kasteel door het inrichten van een onthaalpunt. Bezoekers kunnen hier parkeren en zo beide erfgoedsites op 15 minuten wandelen van elkaar bezoeken. Onze mooie gemeente staat hiermee nog meer op de kaart.”

Ook de overkoepelende meertalige website werden tijdens het persmoment voorgesteld. Op deze site vind je naast het verhaal en de geschiedenis van de kastelen, ook heel wat praktische info voor je bezoek.
 

Gerelateerde items

Subsidies voor De Notelaer in Bornem

400 000 euro voor onthaalpaviljoen De Notelaer in Bornem

18 juli 2022
Dankzij de investering zal het in de loop van 2024 onder meer mogelijk zijn om in de Notelaer met een beperkt gezelschap te verblijven.
Lees meer
Dendermonde romantische wandeling

Feest in Dendermonde: opening expo en wandeling Lakenhalle & STROOM-festival

27 juni 2022
Scheldeland
Het voorbije weekend opende een permanente expo en een wandeling in Dendermonde én bracht het festival STROOM muziek en ritme in de stad.
Lees meer
kaartje met nationale parken en landschapsparken Vlaanderen

Nog 13 kandidaten op de shortlist voor erkenning als Nationaal Park of Landschapspark

14 januari 2022
Brussel
13 kandidaten voor de erkenning als Vlaams Nationaal Park of Landschapspark hebben de eerste selectie gehaald.
Lees meer

Ook interessant

Kastelen van de Schelde
Vlaamse parken

Deel deze pagina op:

Facebook
Twitter
E-mail
LinkedIn
whatsapp

Ontdek onze recentste nieuwsbrieven.
Op de hoogte blijven? Schrijf je in en ontvang ze voortaan in je mailbox!

Volg ons via:

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
  • en
  • nl